Jak alkohol útočí na základní smysly

Alkohol ovlivňuje všech pět základních smyslů tím, že zpomaluje centrální nervový systém (CNS), počínaje chutí. Snížení konzumace alkoholu pomáhá udržovat smyslové zdraví. Je velkým paradoxem, že mnoho lidí, Čechů nevyjímaje, pije alkohol, aby podpořili náladu a získali kladný požitek. Když pijete alkohol, každý drink snižuje bohatost vašeho smyslového zážitku. Alkohol má mnoho vlivů na vaše smysly.

Alkohol v praxi

V praxi to vypadá následovně: Jsi v baru a piješ svůj drink, který chutná zpočátku skvěle. Po čase si říkáš, že v něm sotva cítíš alkohol. „Tady to musí ředit“, věčný výrok, který se nikdy nevytratí. Hluk (komunikace hostů, muzika) byl zpočátku ohromující, ale po pár drincích je zanedbatelný. Přeplněný prostor a mnoho lidí okolo, které sotva registruješ, protože je těžké se soustředit i na osobu před tebou. Když dojdeš na WC, sotva vnímáš ten nepříjemný zápach.

Když alkohol vstoupí do těla, okamžitě působí na centrální nervový systém, který je řídicím centrem pro veškeré myšlenky, pocity a činy. Působí na rovnováhu chemických látek v mozku (neurochemii) a výsledkem je utlumení CNS. Smysly a reflexy jsou otupené. Vše ve vás ZPOMALUJE!

Jak alkohol útočí na naše smysly?

  1. Zrak:
    • Krátkodobá konzumace alkoholu může způsobit dočasnou rozmazanost vidění, pokles periferního vidění a problémy se zaostřením. (Díky této dezorientaci společně se špatnou koordinací pohybu často dochází k úmrtí pádem.)
    • Nadměrná konzumace alkoholu může vést k poškození sítnice a zhoršení nočního vidění.
  2. Sluch:
    • Alkohol může dočasně zhoršit schopnost vnímat zvuky a porozumět mluvenému slovu.
    • Nadměrná konzumace alkoholu může vést k poškození vnitřního ucha a trvalému poškození sluchu.
  3. Čich:
    • Alkohol může dočasně potlačit schopnost vnímat vůně a pachy.
    • U některých lidí může jeho nadměrná konzumace vést k chronickým potížím s čichem.
  4. Chuť:
    • Alkohol může dočasně změnit chuťové vnímání a snížit schopnost rozpoznat jemné chutě a vůně potravy.
    • Nadměrná konzumace alkoholu může vést k poškození chuťových receptorů a zhoršení schopnosti rozpoznat chutě.
  5. Hmat:
    • Alkohol může dočasně snížit citlivost hmatových receptorů a způsobit necitlivost nebo znecitlivění kůže.
    • Nadměrná konzumace alkoholu může způsobit necitlivost či sníženou citlivost bolesti, což může způsobit riziko úrazů.

Alkohol a hormon štěstí

Pití alkoholu stimuluje uvolňování dopaminu. To je důvod, proč lidé sáhnou po drinku. Co však skutečně uvolňuje dopamin je lidský mozek, nikoli alkohol. Když děláme něco, co má mozek rád skrze dopamin k nám promlouvá, že je nám dobře. Rozpoznává vzorce podnětu, které výborně demonstroval ruský neurolog a fyziolog Ivan Pavlov. Ve svém experimentu zvonil na zvonek, když krmil psy a vždy, když zazvonil, psi očekávali jídlo. Při pití alkoholu, se začne vyplavovat dopamin ne kvůli alkoholu, ale skrze naše očekávání. Zde si můžete přečíst, jak studie z Indiana University prokázala, že k vyplavování dopaminu stačí pouhá chuť (například piva), která vůbec nemusí obsahovat alkohol.

Pokud tedy chcete skrze alkohol zažít pocit uvolnění díky dopaminu, postačí vám velmi malé množství. Střídmá konzumace není nebezpečná. V opačném případě se připravujete o benefity, které byly člověku dány pro přežití.

Alkohol v Česku

ČR patří mezi země s nejvyšší průměrnou spotřebou alkoholu na obyvatele. Roční spotřeba dosahuje cca 10l etanolu na osobu (48 % v pivu, 28 % v lihovinách, 24 % ve víně). Pravidelná nebo nadměrná konzumace alkoholu je nepřítelem lidských smyslů a nepřítelem všech okolo konzumenta! Za cenu krátkodobého vyplavení uklidňujících hormonů je položen dlouhodobý problém, který je v Česku bagatelizován.

Alkohol je jedním z nejčastějších důvodů zničených rodin, ztráty bydlení a práce. Dle dostupných statistik se uvádí, že nadměrná konzumace alkoholu se týká 25 % mužů a 5-10 % žen. Díky alkoholu zemře ročně v ČR cca 6500 osob, je zaviněno cca 4800 nehod, nahlášeno okolo 13-14 tisíci hospitalizací a evidováno přes 8000 trestných činů ohrožení pod vlivem návykové látky a opilství (70 % souviselo s alkoholem). Více informací najdete ve zprávě o alkoholu v ČR 2023, kterou v únoru 2024 zveřejnilo Národní monitorovací středisko pro drogy a závislost.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů